Biura rachunkowe i zmiany podatkowe

Nasz księgowy lub nasze biuro rachunkowe ma być przede wszystkim miejscem, gdzie zostaniemy ze zrozumieniem wysłuchani i gdzie zostaną nam podane rozwiązania, które ułatwią nam nasze życie podatkowe. Zazwyczaj, dobre rady w jakiejś dziedzinie rodzą się z doświadczenia z obcowaniem z jakąś rzeczą. W przypadku podatków jest tak, że jeżeli dane regulacje istnieją już wystarczająco długo to biura rachunkowe bardzo często znajdują sposoby na optymalizację pracy z tym podatkiem, tak aby dla klienta był to temat jak najmniej uciążliwy.

Biuro przygotowane na zmiany

polecane biuro rachunkowe w PiasecznieNowy rok kalendarzowy przyniesie kilka zmian z obrębie prawa podatkowego, które dotknie przedsiębiorców, a zmiany te zaczną formalnie obowiązywać nawet chwilę wcześniej. Od listopada 2019 roku dla wszystkich transakcji VAT będzie obowiązkowy system podzielonych płatności split payment. Wszystkie transakcje VAT będą od tej pory podzielone. Kwota netto zostanie wpłacona przez kupującemu dostawcy na standardowe konto, natomiast kwota VAT zostanie przetransferowana na osobne konto VAT. Ma to uszczelnić system podatkowy i zapobiec nadużyciom związanym z nieprawidłowo rozliczanym VATem. Metoda ta nie będzie wymagana jedynie przy transakcjach poniżej 15 tysięcy złotych. Od stycznia 2020 roku zostanie zredefiniowana możliwość wystawiania faktur od paragonów. Będzie to możliwe tylko w przypadku, kiedy już na paragonie znajdzie się NIP nabywcy. Docelowo, ma to zapobiec nieuprawnionemu wystawianiu faktur i samowolce fakturowej. Od stycznia 2020 roku podatek PIT i CIT będzie płacony na jeden numer konta. Jest to ułatwienie porównywalne do odprowadzania składek na ubezpieczenie na jeden numer konta, a nie jak wcześniej na dwa numery kont, odpowiednio dla ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego. Pewne polecane biuro rachunkowe w Piasecznie już teraz szykuje swoich klientów na zmiany w ordynacji podatkowej. Szkolą swoich klientów z zakresu przeprowadzania transakcji podzielonych, aktualizują oprogramowanie kas fiskalnych, które pozwoli na płynne wprowadzenie ich działalności w nową rzeczywistość podatkową.

Mówi się, że im dany biznes jest większy, tym więcej ma do stracenia, stąd decyduje się na zapewnienie środków, które mają za zadanie profilaktykę i wdrożenia. Ja zaryzykuję stwierdzenie, że duży biznes stał się duży dzięki dbałości o szczegóły i ze względu na inteligentne poruszanie się wśród tych szczegółów, zwłaszcza w rzeczywistości podatkowej, gdzie inteligencja jest nagradzana oszczędnościami o charakterze finansowym.