Dekoracyjne profile i listwy przysufitowe

Prace wykończeniowe przy wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych, wymagają eleganckich dodatków. Do nich zaliczmy listwy, bordiury i gzymsy, montowane pod sufitem. Listwy obiegające pomieszczenie, montowane są przy łączeniu ściany z sufitem albo niżej, jako maskownica przy montażu oświetlenia punktowego, ledowego i ściennego. Gotowe listwy wybierzemy z bogatej oferty producentów, jeśli mamy specjalne wymagania i pozwala nam na to wyobraźnia, możemy poprosić o wykonanie listwy według wzoru. 

Sposoby montażu listwy pod sufitem

listwy przysufitoweŁatwy montaż listwy sufitowej, jej lekkość i zarazem trwałość, pozwala na szerokie zastosowanie w dekoracji wnętrz. Listwy przysufitowe posiadają klasyczne bądź stylizowane kształty. Różnorodne profile można stosować samodzielnie albo w zestawieniu z rozetami, pilastrami, gzymsami. Najczęściej stosuje się białe, profilowane listwy. Pięknie kontrastują się z każdym kolorem ściany i sufitu. Obok typowych listew sufitowych, występują listwy maskujące karnisze do firan i zasłon. Fasety oświetleniowe do lamp ledowych, pozwolą na oryginalną aranżacje pokoju albo sypialni. Dekoracyjne listwy sufitowe, w odróżnieniu od prostszych, klasycznych listew, posiadają bardziej rozbudowaną strukturę. Zwykle naśladują dawne sposoby aranżacji ścian. Mogą łączyć się z gzymsem, fryzem, ząbkowaniem, tryglifem i motywami roślinno – zwierzęcymi. Jeżeli zależy nam na odtworzeniu historycznego wnętrza w nowym domu albo w zabytkowej kamienicy czy dworku, wówczas producenci zaproponują gotowe rozwiązania dopasowane do epoki. Listwy naśladują większość stylów: barok, rokoko, empire, klasycyzm, modernizm, secesję. Współczesne listwy przysufitowe wykonane są z lekkiego, estetycznego, gładkiego styropianu. Dekoracyjne wsporniki, pilastry, bądź kolumienki, mogą dodatkowo wzbogacić kompozycję wykonaną ze stylizowanych sztukaterii. Listwy posiadają kształt wklęsły, wypukły, mogą być profilowane, schodkowe, trapezoidalne lub proste, klasyczne. Od nas zależy, jak je zestawimy.

Ozdobne sztukaterie wzbogacą nasze wnętrza. Listwy przysufitowe występują w różnorodnych kształtach oraz modelach. Producenci prezentują rozmaite serie stylistyczne. Historyczne listwy naśladują epoki baroku, klasycyzmu i secesji. Współczesne modele dostarczają zadziwiających, geometrycznych kształtów, które w nietuzinkowy sposób odmienia charakter wnętrza. Prosty montaż i niewygórowana cena sprawiają, że tego rodzaju dekoracje sufitowe, należą do najczęściej wybieranych ozdób. Można je dowolnie łączyć w większe kompozycje.