Instalacje gaśnicze dla domów i obiektów

Nowoczesna technologia pozwala na zbudowanie urządzeń, które będą zdolne do samodzielnego gaszenia pożarów w budynkach, halach czy innych zamkniętych pomieszczeniach. Do grona tego typu instalacji możemy zaliczyć systemy tryskaczowe, które są szeroko stosowane szczególnie w hotelach, firmach czy zakładach produkcyjnych. Instalację tego typu możemy także zamontować w domu jednorodzinnym. Na jakiej zasadzie działa tego typu instalacja i jakie części składowe są potrzebne do jej działania?

Instalacje typu tryskaczowego gaszące pożary pomieszczeń

instalacje tryskaczoweSercem tego typu instalacji jest centrala pożarowa, która odpowiada za działanie całego systemu. Najważniejszym celem działania tego typu instalacji jest uruchomienie dokładnie w momencie, w którym rozpoczyna się pożar. Dzięki temu instalacje tryskaczowe są w stanie ugasić pożar odpowiednio wcześnie, nie doprowadzając do tego, że wiele elementów i obiektów znajdujących się w pomieszczeniu ulegnie strawieniu przez ogień. Wiele instalacji tego typu uruchamia się poprzez pęknięcie ampułki, która włącza cały system gaśniczy. Tego typu uruchomienie jest możliwe dzięki podwyższonej temperaturze otoczenia, która jest wynikiem pożaru. Po uruchomieniu następuje gaszenie, które jest możliwe poprzez pompownie tryskaczowe, a także szereg zaworów kontrolno – alarmowych. Woda potrzebna do ugaszania ognia jest dostarczana poprzez szereg rurociągów. Tego typu system jest szczególnie popularny podczas gaszenia takich obiektów jak magazyny, hale produkcyjne, a także inne tego typu obiekty. Stosowane są także instalacje tryskaczowe suche, które są montowane w takich miejscach jak garaże, wiaty czy chłodnie. Instalacja sucha jest wypełniona sprężonym powietrzem, które umożliwia wypłynięcie wody w temperaturach poniżej zera. Rozbudowane systemy instalacji tryskaczowych mogą być także sterowane wstępnie. Wiele z nich polega na dodatkowych czujnikach i wykrywaczach pożaru, takich jak na przykład detektory dymu. Tego typu instalacje są niezwykle niezawodne, a ich działanie jest potwierdzone przez szereg użytkowników, korzystających z nowoczesnych systemów tego typu.

Instalacje tego typu są jednymi z najbardziej popularnych systemów gaśniczych, przeznaczonych do pomieszczeń. Dzięki ich działaniu możliwe jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia. Jednak działający system pozwoli także na uniknięcie bardzo dużych strat finansowych, które są możliwe podczas zajęcia się hali produkcyjnej czy magazynowej, i strawienia dobytku oraz maszyn, które się w nich znajdują.