Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi?

 

Wiele się mówi ostatnimi czasy o nadmiarze śmieci jakie produkuje ludzkość. Ja jednak wychodzę z założenia, że nie ważne jest ile śmieci produkujemy, tylko jakie są to śmieci. Coraz więcej śmieci to odpady niebezpieczne. Takie odpady są najgorsze dla środowiska, bardzo długo się rozkładają, a w tym czasie wydalają do środowiska wiele trujących pyłów, gazów i toksyn. Takie odpady należy w odpowiedni sposób utylizować. Najgorszy jest jednak fakt, że ludzie są nieświadomi co to są odpady niebezpieczne i jak należy z nimi postępować.

Kto odbiera odpady niebezpieczne?

odbiór odpadów niebezpiecznychPrzede wszystkim należy określić co to są odpady niebezpieczne. Odpady niebezpieczne to wszelkiego rodzaju chemikalia. Mowa tu na przykład o farbach, lakierach czy środkach czyszczących i piorących. Są to środki ochrony roślin i leki, kosmetyki takie jak dezodoranty czy lakiery do paznokci, a także wszelkiego rodzaju elektronika zużyte baterie czy stare pralki. Wiele takich odpadów nierozważnie zostaje przez nas wyrzucanych do kosza. Tymczasem z wyrzuceniem tego typu odpadów powinniśmy się wstrzymać, aż w naszej okolicy będzie  dostępny odbiór odpadów niebezpiecznych. U mnie w bloku jest specjalny kosz na odpady niebezpieczne. Jest on opróżniany przeważnie raz w miesiącu. Jeżeli mamy nadmiar takich śmieci, a akurat nie dysponujemy takim koszem w okolicy możemy skorzystać z bezpośrednich usług firm wywozowych śmieci. Wiele takich firm ma w ofercie wywóz i segregację odpadów niebezpiecznych. Dzięki odpowiedniej segregacji wiele takich odpadów można poddać recyklingowi. Kiedy się wyprowadzałam z mojego poprzedniego mieszkania, robiłam gruntowne porządki i okazało się, że mam kilka worków odpadów niebezpiecznych. Zadzwoniłam wtedy do firmy wywożącej śmieci i umówiłam się z nimi na odbiór odpadów. Mogłam zawieźć je bezpośrednio na wysypisko odpadów niebezpiecznych, ale wygodniej mi było dopłacić za odbiór śmieci z pod mojego domu. To wiele nie kosztuje, a może w znaczący sposób przyczynić się dla środowiska. Jest wiele firm oferujących odbiór odpadów niebezpiecznych prosto od domu klienta.

Warto korzystać z ich usług, ponieważ wrzucanie odpadów niebezpiecznych do kosza na zwykłe odpadki jest niezgodne z prawem i  grożą za to kary pieniężne. Firma zajmująca się wywozem zwykłych śmieci może nawet odmówić przyjęcia worków ze śmieciami, jeżeli wśród odpadków znajdują się odpady uznane za niebezpieczne. Moim zdaniem najważniejsza jest świadomość. Dlatego bardzo się cieszę, że u mnie w bloku wisi rozpiska, kiedy jest odbiór odpadów niebezpiecznych. Dzięki temu mieszkańcy mogą w odpowiedni sposób pozbywać się takich śmieci.