Jak zostać operatorem żurawia?

W wielu miastach Polski istnieją firmy, które oferują wynajem różnych modeli żurawi wolnoobrotowych. Są to olbrzymie maszyny, które na budowę transportowane są dzięki specjalnym holownikom. Żeby zostać operatorem żurawia trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje, a ponadto posiadać odpowiednie predyspozycje. Osoba aspirująca na to stanowisko musi być wyzbyta strachu przed wysokością i skończyć specjalny kurs.

Gdzie zrobić kurs na operatora żurawia?

operator żurawia pracaŻeby zdobyć kwalifikacje, dzięki którym będziemy mogli prowadzić różne pojazdy, trzeba zgłaszać się do szkół jazdy. Żuraw wolnoobrotowy jednak nie jest pojazdem w pełnym rozumieniu tego słowa. Jest to maszyna budowlana, której pokład i sterownia znajduje się wysoko nad ziemią. Tylko niewielka ilość osób posiada dostęp do takiego kolosa i są to przede wszystkim osoby zatrudnione w firmie wynajmującej żurawie. I to właśnie do takiej firmy może zgłosić się osoba, która chce pracować jako operatora żurawia. Osoby predysponowane do takiego zawodu to przede wszystkim osoby, którym niestraszne są duże wysokości, a także takie, które posiadają zdolności polegające na szybkim opanowywaniu maszyn, urządzeń i pojazdów. Bardzo dużą odpowiedzialność dzierży osoba zatrudniona jako operator żurawia praca ta nie zależy do najłatwiejszych. Firmy, które wynajmują żurawie wieżowe inwestorom budowlanym, szukają młodej kadry poprzez oferowanie kursów dla chętnych na takie stanowisko. Zgłaszając się na taki kurs, ludzie mają możliwość także po skończonym kursie zdobycia od razu pracy w zawodzie. Dodatkową zaletą takiego systemu naboru jest także to, że fachowcom zależy na tym, by jak najlepiej wykwalifikować swoich przyszłych pracowników, dlatego też poświęcają im maksimum czasu i pozwalają im na pobranie wystarczającej ilości godzin, by w pełni opanować panowanie nad tym sprzętem. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część praktyczna odbywa się na zabezpieczonym placu manewrowym. Często takie kursu są bezpłatne. Wystarczy tylko wyszukać takie szkolenie w bazie ogłoszeń i zgłosić chęć naboru. Wszystko zaś kończy się certyfikatem, a następnie zostajemy oddelegowani do pracy. Jest wiele modeli żurawi budowlanych, a nauka sterowania powinna zawsze odbywać się w formie praktyk pod okiem profesjonalisty.

Praca jako operator żurawia jest odpowiedzialnym zawodem. Żeby podjąć się takiej pracy, wystarczy zgłosić się do odpowiedniej firmy i tam bezpłatnie odbyć szkolenie, które zakończy się certyfikatem. Jeżeli się sprawdzimy, to z miejsca zostaniemy oddelegowani do pracy.