Kto zajmuje się leczeniem dysleksji

Zauważając pierwsze oznaki problemów z czytaniem i pisaniem u swoich dzieci, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Psycholog – pedagog dokładnie określi zaburzenia, występujące u malca, i zaproponuje rozwiązania pracy nad nimi. Zespół zaburzeń z czytaniem, liczeniem, pisaniem i poprawnie składniowo wypowiadaniem się, zalicza się do spektrum dysleksji. Dysleksja rozwojowa nie jest wcale tak niepopularna – dotyka ona nawet 15 procent populacji. Co więcej, z roku na rok jej liczba rośnie, „atakując” coraz szerzej wśród dzieci. Jak sobie z nią radzić?

Czy da się wyleczyć dysleksję u dzieci?

leczenie dysleksji warszawaMoże długo nie dawać żadnych oznak swojej obecności – badania wskazują, że może nie być wykryta nawet do dziesiątego roku życia. Pierwsze problemy rodzice najczęściej zauważają, gdy posyłają swoje dziecko do placówki, w której odbywają się zajęcia wymagające umiejętności czytania, pisania i liczenia. Dziecko, które przejawia problemy z opanowaniem tych umiejętności, powinno być skierowane do pedagoga, by zdiagnozować zaburzenia. Nie zawsze musi okazać się to dysleksją rozwojową, a właśnie trwającym kryzysem rozwoju, który po czasie minie. Gdy jednak zauważamy, że dziecko nie wyrasta z popełniania błędów i nawet nie orientuje się, że takowe robi, należy zacząć działać. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większe szanse na zniwelowanie przykrych skutków w przyszłym, dorosłym życiu. Nie jest to choroba w pełni uleczalna, ale dzięki stałej kontroli i pracy ze specjalistą, dzieci są w stanie zminimalizować szkody, spowodowane zaniedbaniami w nauce. Leczenie dysleksji Warszawa zapewnia w każdej szkole – poprzez wyspecjalizowaną kadrę w tej dziedzinie. Każde dziecko może liczyć na pomoc w opanowaniu dysleksji i określeniu jej rodzaju. Nie każde dziecko będzie miało te same problemy oraz zaburzenia. Istnieje wiele spektrów dysleksji, dlatego ważna jest dokładna obserwacja dziecka podczas wykonywania czynności, sprawujących mu kłopoty i trudności.

Dysleksja jest uważana za coś błahego, często jest nawet wyśmiewana i porównywana do niskiej inteligencji. Nic bardziej mylnego. Te dwie rzeczy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Gdyby tak było, ludzie byliby mało inteligentni, a nie należy zapominać, jak wiele osób cierpi na to zaburzenie od dziecka, a mimo to nie wpłynęło to na rozwój ich inteligencji czy logicznego myślenia. Zaniedbując leczenie w dzieciństwie, nie można liczyć na bezproblemowe życie w przyszłości – problemy z szybkim czytanie, liczeniem w pamięci może sprawiać niemałe kłopoty.