Lekkie wózki dla dzieci

Kiedy rodzi się dziecko, to najczęściej jego rodzice mają już wszystko przygotowane w jego pokoju na jego przyjście. Każdy maluszek musi mieć łóżeczko z odpowiednimi zabezpieczeniami, ubranka odpowiednie do pory roku, smoczki, czy kocyki. Bardzo ważny jest też wózek, ponieważ to dla dziecka najważniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu. Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje wózków, głębokie gondole i spacerówki.

Wybór lekkiego wózka dziecięcego

lekki wózek wielofunkcyjnyDla maluszka, który się dopiero urodził, potrzebny jest głęboki wózek, w którym może on leżeć na płasko. Wyższe brzegi wózka zabezpieczają malca przed hałasem, światłem, ale tez bodźcami płynącymi z zewnątrz, na które nie jest on jeszcze gotowy. Do około sześciu – siedmiu miesięcy, dzieci tylko leżą, bo ich kręgosłup nie jest w stanie ich utrzymać w pozycji siedzącej. W późniejszym czasie maluch bez problemu będzie już siedział i nie będzie chciał być wożony w innej pozycji. To najlepszy moment na zmianę wózka głębokiego, czyli gondoli na spacerówkę z regulowanym oparciem. Lekki wózek wielofunkcyjny, to przede wszystkim praktyczna spacerówka, którą można wykorzystywać jako wózek do biegania, ale też idealny na drzemkę. Nowoczesne wózki pozwalają na łatwą modyfikację i zmiany z jednej na drugą funkcję. Są one lekkie, łatwe w montażu i demontażu oraz wygodne dla dzieci. Siedziska są wyłożone specjalną pianką, która zapewnia komfort w trakcie jazdy, ale też doskonale ogrzewa w zimowe spacery. Podstawą dobrego wózka, są amortyzatory i mocny hamulec nożny, ale też pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które utrzymują dziecko we właściwej pozycji. Wielofunkcyjne wózki mają duże, rozkładane budki, które świetnie chronią dziecko przed wiatrem, słońcem, śniegiem i tez chłodem. Aby mogły one być lekkie, to ich wyposażenie jest ograniczone do najważniejszych elementów, przez co wózek waży zaledwie sześć, siedem kilogramów. Oczywiście stałym elementem jest też torba na zakupy, które jest umieszczona po siedziskiem, między kołami. 

Wózki dostępne na rynku mogą ważyć od pięciu do nawet czternastu kilogramów. Wszystko zależy od modelu, stelaża i wyposażenia, które potrafi sporo ważyć. Jeżeli zależy nam na lekkim, zwrotnym i praktycznym wózku, to najlepiej szukać wielofunkcyjnych modeli, gdyż przydają się w wielu sytuacjach. Co do ceny wózka, trzeba się liczyć z wydatkiem około tysiąca złotych, ale są też modele znacznie droższe. Przy wyborze najlepiej się kierować jakością, a nie ceną, gdyż może ona być myląca i stanowić jedynie prestiż marki.