Niebezpieczna praca spawacza

Na współczesnym rynku pracy dominują oferty skierowane do wykwalifikowanych pracowników. Mowa o ludziach, którzy posiadają szeroką widzę w zakresie wykonywania niektórych prac fizycznych. Najczęściej ogłoszenia dotyczą kierowców i operatorów CNC, a także spawaczy. Ten ostatni zawód jest szczególnie popularny dlatego, że do jego wykonywania wystarczą tylko odpowiednie kursy spawalnicze, a liczba ofert jest naprawdę duża.

Praca za kurtynami spawalniczymi

kurtyny spawalniczeZadaniem spawacza jest zespolenie elementów stalowych poprzez wykorzystanie metod spawania metalu, takich jak MAG, TIG, gazy i wiele innych. Spawacz cały dzień zespala elementy konstrukcyjne przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Ważne jest przy tym odpowiednie zabezpieczenie spawacza, ponieważ jego praca odbywa się w bardzo wysokich temperaturach i dlatego spawacz narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Zaczynając od poparzenia, przed którym chroni odpowiednie ubranie, najczęściej wytrzymałe na wysokie temperatury elementy ognioodporne. Podczas spawania wydzielany jest silny strumień świetlny, który może uszkodzić wzrok spawacza, przed czym chroni odpowiednia maska spawalnicza. Miejsce pracy spawacza jest niebezpieczne, nie tylko dla niego samego, ale także dla osób, które znajdują się w jego pobliżu. Odpryski ze spawanych materiałów mogą poparzyć postronne osoby, jeśli akurat znajdą się one w pobliżu. Przed takimi sytuacjami chronią kurtyny spawalnicze, czyli osłony z materiałów termoodpornych, które są rozkładane wokół stanowiska spawalniczego. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się na halach produkcyjnych, gdzie spawacze najczęściej pracują w jednym ściśle odgrodzonym miejscu. Jako, że często pracuje tam kilku lub kilkunastu spawaczy na raz, to ich stanowiska są ogrodzone od siebie właśnie takimi parawanami. Kurtyny spawalnicze to środek, który chroni nie samych spawaczy, którzy dalej są zobligowani do używania odzieży ochronnej, ale innych pracowników hali. W końcu w takim miejscu ktoś zawsze znajdzie się w pobliżu.

Zasady BHP obowiązujące w każdej firmie powinny obejmować także stanowisko spawacza i uwzględniać występowanie kurtyn na miejscu pracy. Każda kurtyna powinna być z zewnątrz oznaczony, w taki sposób, żeby nie było wątpliwości, co się za nią odbywa. Znaki bezpieczeństwa mogą być nadrukowane bezpośrednio na kurtynę, lub mogą być umieszczone na tabliczkach znajdujących się w pobliżu. Bez względu na to muszą jednak się one znajdować w zasięgu wzroku osób postronnych, tak aby nie było wątpliwości co oznaczają.