Nieszablonowy las w słoiku

Rośliny umieszczone elegancko w słoiku, są w ostatnim czasie niewątpliwie najbardziej oryginalnym podarunkiem, na zakup którego decyduje się coraz więcej osób. A jakby tak stworzyć ciekawą kompozycję samemu? Czy będzie to bardzo trudne, czy raczej zadanie do wykonania, z którym sobie świetnie poradzimy? Co będzie nam potrzebne?

Jak zamknąć las w słoiku?

nieszablonowy las w słoikuPewnie każda osoba marzy o własnym ogródku czy pięknym widoku na krajobraz leśny. Jednak mieszkając w mieście, czasem jest to niemożliwe, a wręcz tak bardzo odległe. Jak więc pomóc marzeniom? Interesującym rozwiązaniem będzie własna ekologiczna kompozycja roślin zamknięta w szkle. Możemy ją kupić prawie w każdej kwiaciarni, jak również stworzyć samodzielnie według indywidualnego pomysłu. Dobrze jest, aby na początku przygotować własny projekt, który będzie pomocny w przygotowaniu materiałów oraz późniejszym tworzeniu kompozycji. Jeżeli ktoś jest bardzo chętny, może go nawet naszkicować na kartce. Jak więc zacząć i co będzie niezbędne do wykonania tego cuda? Po pierwsze należy wybrać odpowiedni słoik, zwrócić tutaj uwagę na wielkość, kształt oraz grubość szkła. Ważne, aby pamiętać o wyborze słoja z wiekiem, ponieważ las w słoiku powinien być przez większość czasu szczelnie zamknięty, aby utrzymywała się wilgoć w środku naczynia. Następnie w słoju tworzymy podłoże z kilku warstw ziemi, żwiru i piasku, w których później zasadzimy mniejsze roślinki i mchy. Do wykończenia całości potrzebne będą również dekoracje, mogą to być przykładowo: płaskie kamienie, gałązki, szyszki, muszelki oraz przeróżne pnącza. Większość potrzebnych rzeczy znajdziemy w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a także zoologicznych. Aby nieszablonowy las w słoiku zdobił pomieszczenie jeszcze przez długi czas, należy niewątpliwie przestrzegać kilku zasad: unikać miejsc mocno nasłonecznionych, narażonych na wysoką temperaturę (absolutnie obok grzejników, kominków czy w pomieszczeniu kuchennym) zalecany jest półcień, podlewanie czy zraszanie lasu należy wykonać tylko, gdy zaistnieje taka potrzeba, najlepiej, wtedy gdy w naczyniu zaczyna być sucho. Ważne, by również obserwować rośliny czy czasem nie pojawia się pleśń lub zażółcenie liści.

Cudowny leśny krajobraz czy zielona kompozycja ogrodu w słoiku z pewnością odnajdzie się w każdym pomieszczeniu oraz doda niepowtarzalnego charakteru. Idealne dopasuje się też w domu osób, które nie mają tak zwanej ręki do kwiatów, ponieważ pielęgnacja tych roślin jest bardzo uproszczona. Aby szklana dekoracja była długotrwałą ozdobą, należy podejść do niej z sercem i regularnym podlewaniem.