Nowoczesne płyty akrylowe

Płyta z powłoką akrylową to doskonała propozycja dla osób, które marzą o meblach z wysokim połyskiem, a lakierowanie jest dla nich zbyt drogie. Poza konkurencyjną ceną ma wiele innych zalet. Nic dziwnego, że powoli zaczynają wypierać lakiery. Przez lata znalazł wiele nowych zastosowań. Płyta akrylowa jest nanoszona na płytę MDF technika oklejania. Ze względu na swoją elastyczność i trwałość, akryl, jest jednym z najlepszych zamienników szkła.  

Zalety stosowania płyt akrylowych

producent płyt akrylowychPoczątkowo były stosowane do produkowania okien w łodziach podwodnych i samochodów. Dzisiaj zdobyły wiele nowych alternatywnych zastosowań. Płyta akrylowa jest odporna na promienie UV. Jest elastyczna i łatwo daje się formować w dowolny kształt. Dzięki temu nadaje się do stosowania na zewnątrz, wytrzymuje nawet do 160 stopni C. Kuchenne meble mają częsty kontakt z wysokimi temperaturami. Jeśli przypadkowo odstawimy gorące naczynie na blat nie musimy martwić się o odbarwienia czy inne zniszczenia. Akryl meblowy jest wykorzystywany w projektach mebli kuchennych, łazienkowych, pokojowych oraz wystawowych. Decydując się na płytę akrylową obniżymy wydatek zachowując przy tym ten sam efekt. Są tańsze od płyt MDF z połyskiem lub matowych, a jednocześnie są wytrzymałe i wspaniale się prezentują. Głębia połysku (tzw. ,,efekt szkła”) elementów pokrytych akrylem jest nie do osiągnięcia w przypadku lakieru. Dekoracyjny charakter płyt akrylowych sprawia, że coraz częściej są wykorzystywane w domowych aranżacjach. Producent płyt akrylowych szczyci się ich wytrzymałością na zarysowania, tylko trzeba pamiętać, że nie wolno po niej mocno szorować. Jeśli pojawią się zarysowania, to powierzchnię trzeba wypolerować specjalnym mleczkiem. Powierzchnia jest odporna na odbarwienia spowodowane rdzą. Nie każdy wie, że akryl w swojej strukturze posiada jony srebra, więc bakterie mają trudność z osadzeniem się na akrylowej powierzchni. Akryl na płycie meblowej jest oklejany obrzeżem ABS, PMMA, aluminium lub drewnem. Drugą stronę formatki wykonuje się z kolorowego polistyrenu o grubości 0,8 mm. To daje dodatkową gwarancję jakości produktu.  

Akryl jest łatwy w utrzymaniu czystości. Można go czyścić środkiem do polerowania szyb. Należy pamiętać że płyty akrylowej nie wolno przecierać przez siedem dni od zdjęcia folii ochronnej, którą jest pokryty podczas transportu. Aby meble z powierzchnią akrylową służyły nam przez lata, ich powierzchnię należy powlekane specjalną powłoką raz na rok. W przypadku akrylu nie występuje ,,efekt oksydacji” – utleniania się. Oznacza to, że z czasem powierzchnia nie zmieni koloru.