Odzyskiwanie danych z dysku

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że pracujemy nad czymś bardzo ważnym na naszym komputerze i nagle przytrafia nam się awaria dysku twardego i nasze dane przepadają. Bardzo dużo osób zupełnie zapomina o tym by wykonywać kopie zapasowe. W związku z tym często awaria jest równoznaczna z utraceniem danych z naszego nośnika. Czasami taka utrata może być naprawdę bardzo poważną sprawą, która może być nawet związana z utraceniem dużej ilości pieniędzy. Na nasze szczęście od jakiegoś czasu dostępne są metody pozwalające na odzyskiwanie znacznej części danych, które zniknęły z jakiegoś powodu.

Nowe metody przywracania danych

odzyskiwanie danych w WarszawieNa chwilę obecną dość dużo mówi się o utraceniu danych jakie przechowujemy na najróżniejszych nośnikach. Wielu z nas przechowuje cenne pliki już nie tylko na dyskach twardych w komputerach stacjonarnych. O wiele częściej pliki przechowywane są na dyskach przenośnych czy też na kartach pamięci. Bardzo popularne w użytku są również pendrive, których pojemność potrafi być naprawdę spora. Jednak nie udało się jeszcze stworzyć takiego nośnika, który byłby w pełni bezawaryjny. Każdy z wyprodukowanych nośników na jakąś swoją piętę Achillesa przez którą często dochodzi do utraty danych. W naszym kraju funkcjonują jednak takie firmy, które pozwalają na przywracanie plików z dysku. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest odzyskiwanie danych w Warszawie znaleźć możemy wiele firm, które są w stanie odzyskać dane z naprawdę mocno uszkodzonych nośników. Zdecydowanie najłatwiej odzyskuje się te dane, które zniknęły na skutek przypadkowego usunięcia. Gdy do takiej sytuacji dojdzie to przede wszystkim zwracajmy uwagę na to by nie generować dużego ruchu na nośnikach. Chodzi o to by nie kopiować, przenosić czy wklejać dodatkowych plików ponieważ może dojść do nadpisania nagłówków czego efektem będzie niemożność odzyskania plików w całości. Pliki z różnych nośników zostają utracone również poprzez fizyczne uszkodzenie sprzętu. Odzyskanie takich danych jest już znacznie trudniejsze.

Na dzień dzisiejszy w sieci dostępne są różne programy pozwalające na odzyskiwanie danych. Występują one zarówno w wersjach komercyjnych jak i tych działających w oparciu o licencję freeware. Pamiętajmy jednak o tym, że wspomniane programy są w stanie poradzić sobie jedynie z odzyskiwaniem danych gdy doszło do przypadkowego usuwania. Niekiedy programy te radzą sobie również z nośnikami, w których pojawił się błąd pamięci. Jeśli jednak mamy do czynienia z nośnikiem uszkodzonym fizycznie to nie należy samodzielnie podejmować prób odzyskania danych.