PCOS – typowo kobiece schorzenie

PCOS jest schorzeniem, o którym słyszała znaczna większość osób, jednak nie każdy wie, czym się ono objawia i na czym dokładnie polega. Tak naprawdę PCOS to schorzenie dotykające jedynie kobiet. Jego pełna nazwa to zespół policystycznych jajników. Mówi się o tym, że problem ten dotyczy coraz większej ilości kobiet. Warto wiedzieć, że PCOS najczęściej uniemożliwia zajście w ciążę. Poza tym ciężko jest określić jednoznaczną przyczynę tej choroby.

Jak się odżywiać przy PCOS?

dieta - pcosWarto na wstępie zaznaczyć, że zespół policystycznych jajników bardzo często występuje również z innymi chorobami. Najczęściej jest to cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie. Powinniśmy zaznaczyć również to, że choroby tej nie można wyleczyć. Można jedynie ją skutecznie kontrolować i wymaga to podawania specjalnych leków. Ciąża przy PCOS jest niemożliwa wtedy, gdy u kobiety zanika owulacja. Wszystko to spowodowane jest zaburzoną równowagą hormonalną. W związku z tym powinnyśmy mieć świadomość, że odpowiednio dobrana i skomponowana dieta może nam pomóc przywrócić prawidłową równowagę w całym naszym organizmie. Niestety bardzo często wcale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że żywienie może mieć jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że ma i to znacznie większy niż nam się wydaje. W związku z tym, że kobiety, które cierpią z powodu PCOS bardzo często mają problemy z nadwagą lub otyłością i równie często pojawia się u nich cukrzyca, powinny zadbać one o to, aby dieta uregulowała te problemy. Dzięki temu całe zdrowie znacząco się poprawi. Kobiety przy PCOS powinny jeść kilka niewielkich objętościowo posiłków, które złożone są ze świeżych, nieprzetworzonych produktów wysokiej jakości. Jeśli nie do końca wiemy, jak się odżywiać, wystarczy wyszukać hasło dieta – PCOS, a naszym oczom ukażą się przykładowe jadłospisy. W swojej diecie nie możemy unikać świeżych warzyw i owoców, jednak jeśli chodzi o te drugie, to warto zachować czujność. Najlepiej będzie wybierać owoce o niskiej zawartości cukrów. Mogą to być truskawki, czy maliny.

Dieta w przypadku PCOS ma ogromne znaczenie. Już sama zmiana naszego modelu żywienia może sprawić, że stan zdrowia ulegnie znaczącej poprawie. Warto mieć to na uwadze i znać model prawidłowego odżywiania. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie skomponować sobie odpowiedniej diety, to dobrze będzie zdecydować się na pomoc dietetyka, który na pewno nam pomoże i wybierze odpowiednie produkty, zestawiając je w cały jadłospis. Zaplanowana dieta z pewnością znacznie ułatwi nam pracę.