Przyjemne prasowanie z dobrą deską

Prasowanie jest jednym z czynności domowych plasującym się na wysokim miejscu w rankingach na niezbyt lubiane, a wręcz uciążliwe domowe robótki. Tuż obok, w towarzystwie chociażby mycia okien. Długie stanie przy parującym, oddającym gorąc żelazku,do tego niewygodna pozycja stojąca przez dłuższy czas i ból kręgosłupa jest gwarantowany wraz ze spoceniem się całego ciała gospodyni domowej.

Czy deska do prasowania może być ratunkiem?

deska do prasowania z pokrowcemTechnologia tak szybko galopuje, że nawet prosta deska do prasowania współcześnie może mieć inny wymiar. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego polecam klasyczną deskę acz spełniającą dwie podstawowe, główne cechy. Niech stelaż będzie stabilny, mocny, regulowany – przynajmniej w granicach 30 cm, antypoślizgowy, a sama deska niech ma pokrowiec bawełniany, wymienialny, odporny na wysoką temperaturę.Bawełna to istotna podpowiedź, gdyż najlepiej sprawdza się w tej roli.Swego czasu modne były teflonowe pokrycia, jednak o ile oddawały ciepło tkaninie to też zatrzymywały jej wilgoć. Nie sprzyjało to schnięciu prasowanego materiału. Jeszcze niedawno miałam okazję skorzystać z deski wprost z czasów prasowalniczych mojej babci.Niezmiernie ciężka, ale z solidną, stalową  konstrukcją, plus idealna wielkość blatu – szersza niż w modelach z obecnej niższej półki cenowej – sprawiło, że prasowanie było wysoce przyjemne.Nic nie chybotało się i nie przesuwało po panelowej podłodze. I właśnie na wzór tej babcinej, tylko w nowej odsłonie niech będzie dobra deska do prasowania z pokrowcem dla użytku domowego. Nie sposób jednak nie wspomnieć o technologicznych gadżetach i nowych funkcjach desek. Na rynku są aktywne ich egzemplarze, koszt to często kwoty rzędu nawet 5-8 tys. zł. Ów prasowalnice, aktywnie biorą udział w czynności prasowania poprzez chociażby automatyczny wyrzut pary, podgrzewanie blatu, aby ciuch szybciej wysechł lub też są dodatkowo wentylowane. Jest to ciekawe, bowiem nadmuch tworzy swoistą poduszkę powietrzną pomiędzy tkaniną a deską i zapobiega jej gnieceniu, dodatkowo w odwrotną stronę działając – tkanina może zostać idealnie przyssana do deski, pomocne jest to przy lekkich tkaninach.

Wszystko to sprawia, że deska do pracowania może być jak modernistyczne urządzenie. Najważniejsze to jednak dopasować ją do własnych potrzeb. Jeśli nie prasujemy zbyt często, to aż żal inwestować duże kwoty w deskę do prasowania. Każdorazowo wybierzmy jednak tą z średniej półki cenowej, bo ta najtańsza raczej nie spełni choćby tych podstawowych atutów.