Psychoterapia w Poznaniu

Statystyki z Poznania mówią, że z roku na rok choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo. Wszystko za sprawą depresji, która powoduje więcej zgonów, niż wypadki samochodowe. Pojawia się ona najczęściej po traumatycznych przeżyciach, lub na skutek innej choroby, która nie pozwala nam normalnie funkcjonować. W efekcie koło się zamyka, a bez wsparcia nie jesteśmy w stanie sobie sami pomóc. 

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych

psychoterapeuta poznańDo chorób cywilizacyjnych zaliczamy depresję, zespół lęku uogólnionego, fobie społeczną, nerwice lękową, nerwicę natręctw. Ponadto dochodzą jeszcze zaburzenia tj. osobowości, odżywiania, czy emocjonalne. Szacuje się, że ponad 60 procent Poznaniaków boryka się z problemami wynikających z wymienionych chorób i zaburzeń. Niestety z tych 60% pomocy szuka już tylko 15%. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego jest bardzo skromna, a leczenie u psychiatry jest tematem tabu. Większość osób jest przekonanych, że pomocy psychiatry potrzebują tylko osoby „nienormalne”, które mają omamy, paranoje itd. Nic bardziej mylnego. Praca naszego mózgu, hormonów i neuroprzekaźników, które odpowiadają za nasze zdrowie psychiczne jest bardzo skomplikowana, a w takim przypadku lekarz psychiatra jest takim samym specjalistą, jak np. endokrynolog. Na pewne procesy w naszym ciele nie mamy wpływu, dlatego większość pacjentów poradni zdrowia psychicznego to osoby prowadzący normalny tryb życia. Często są to także osoby na wyższych stanowiskach, którzy wydawać by się mogło – bardzo dobrze sobie radzą w życiu. Jak wygląda leczenie depresji i zaburzeń lękowych? Istnieją dwie metody – psychoterapia i farmakoterapia. Jeśli chcemy, by nasze leczenie było sprawniejsze powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza psychiatry, który zdiagnozuje nas, w razie konieczności zapisze leki i skieruje do psychoterapeuty. Psychoterapeuta Poznań swoją pracę rozpoczyna od wywiadu, który zwykle trwa od 2 do 4 spotkań, a następnie podejmuje decyzję o metodzie psychoterapii. Długość całej psychoterapii jest zależna od naszych dolegliwości, podatności na terapię i przede wszystkich współpracy pacjenta, może trwać od pół roku do nawet kilku lat.

Bardzo często osoby chore nie widzą przyczyn swoich dolegliwości ze strony psychiki. Największy wpływ na nią ma nasze dzieciństwo i wiek dojrzewania. Niepozorna sytuacja z tego okresu mogła zostać zepchnięta przez naszą świadomość do nieświadomości, a ta w efekcie zgotowała nam zaburzenie, lub chorobę. Psychoterapia przede wszystkim ma na calu dotarcie do takich przeżyć, rozdrapanie starych ran i poprowadzenie procesu gojenia w sposób prawidłowy. Początki psychoterapii zwykle są trudne, ponieważ nie każdy z nas jest w stanie dzielić się bolesnymi przeżyciami z obcą osobą. Warto więc się do tego odpowiednio przygotować.