Ręczne wypisywanie faktur odchodzi do lamusa

Wystawienie faktury kontrahentowi to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który sprzedaje towar bądź usługi na rzecz innego przedsiębiorcy. Jeszcze kilka lat temu spora część przedsiębiorców wystawiała faktury ręcznie, wypisując dane na specjalnych drukach czy formularzach. Dzisiaj taki sposób wystawiania faktur odchodzi już do lamusa. Jedynie garstka przedsiębiorców wypisuje faktury w ten sposób. Zmieniło się w tej kwestii też prawo i elektroniczne faktury stały się uprzywilejowane.

Do wystawienia faktury wystarczy prosty program

program do wystawiania fakturKomu by się dzisiaj chciało wypisywać odręcznie fakturę, kiedy w programie komputerowym można ją wystawić za pomocą kilku kliknięć. Jest to ogromne ułatwienie, a poza tym faktura jest przez to czytelniejsza i wygląda profesjonalnie. Do wystawienia faktury w formie elektronicznej wystarczy najprostszy program komputerowy. Wiele takich programów jest dzisiaj zupełnie darmowych. Faktura elektroniczna wysłana poprzez pocztę e-mail jest tak samo ważna, jak papierowa faktura z podbitą pieczątką firmy. Każdy program do wystawiania faktur oferuje kilka podstawowych funkcji, które w zupełności wystarczą do prowadzenia małego biznesu. Można w nich oczywiście wystawić odpowiedni rodzaj dokumentu sprzedaży, wydrukować go bądź wysłać pocztą elektroniczną. Wszystkie faktury można w każdej chwili zebrać w jedną całość i wydrukować dla księgowej albo wysłać jednym e-mailem do księgowej. Wiele darmowych programów jest ograniczonych do jakiejś liczby faktur, którą można miesięcznie wystawić. W większości przypadków są to jednak ilości w zupełności wystarczające dla niewielkich działalności gospodarczych. Zresztą, nawet płatne programy do wystawiania faktur kosztują co najwyżej kilkanaście złotych miesięcznie. Nie jest to więc jakiś bardzo duży wydatek, a można nawet napisać, że jest to naprawdę niewielki koszt. W zasadzie to program płatny kosztuje dzisiaj tyle ile jeszcze do niedawna trzeba było zapłacić za bloczek druczków do wystawiania faktur i rachunków.

Nowoczesność to dzisiaj już konieczność. Naprawdę niewiele firm stosuje dzisiaj faktury wypisywane ręcznie. Proste programy do faktur są w pełni darmowe, a za bardziej rozbudowane płaci się kilkanaście złotych miesięcznie. A wystawianie faktur za pomocą komputera jest bardzo proste i intuicyjne. Fakturę można wysłać pocztą elektroniczna i jest dokładnie tak samo ważna jak papierowa faktura z pieczęcią firmy. Niektórzy przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury właśnie w ten sposób, ponieważ wynika to bezpośrednio z obowiązującego ich prawa.