Tanie urny i kremacja zwłok w Warszawie

Wczoraj zmarł mój wujek i chce pomóc cioci przy organizacji pogrzebu. Najprawdopodobniej zdecydujemy się na kremację zwłok, ponieważ tego życzył sobie wujek. Nigdy nie chciał być pochowany w tradycyjny sposób, o czym nawet wspomniał w swoim testamencie. Ciocia, z kolei nie jest zwolenniczką kremacji, stąd wynikają jej wątpliwości związane z tą formą pochówku. Ja jestem zdania, że wolę zmarłego należy spełnić, niezależnie od tego, co sami na ten temat myślimy. Nie zamierzam jednak wtrącać się w tę sprawę, niech zadecyduje ciocia wraz z dziećmi.

Popularność urn i kremacji zwłok w Warszawie

urny i kremacja zwłok w warszawiePrzeglądałam właśnie na stronie internetowej zakładu pogrzebowego, jakie są ceny poszczególnych usług. Wychodzi na to, że koszt kremacji nie jest wcale taki wysoki. Na pewno jest to tańsza forma pochówku od tej tradycyjnej, a także ostatnio bardzo popularna. Coraz więcej ludzi decyduje się na kremacje, co wynika chyba z tego, że tradycyjny pogrzeb to bardzo duży wydatek. Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza, a taka ceremonia pogrzebowa może nawet wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Tanie urny i kremacja zwłok w Warszawie to koszt rzędu 800 złotych. Za samą kremację można zapłacić od 300 – 600 złotych w Warszawie. Urna kosztuje zazwyczaj 200 złotych, w zależności od tworzywa, z którego jest wykonana. Myślę, że popularność kremacji wzięła się też z tego, że w ostatnim czasie kościół katolicki zezwolił na taką ceremonię pogrzebową. Jeśli tylko zostaną zachowane wszystkie katolickie rytuały, to sama forma kremacji nie stanowi już problemu. Zmarły, podobnie jak w przypadku tradycyjnego pochówku, należycie przygotowany, leży w ekologicznej trumnie. Później najbliższe osoby żegnają się z nim, po czym ciało trafia do specjalnego pieca. Temperatura w nim wynosi około 1200 stopni, a sam proces spalenia trwa jakieś dwie godziny. Niestety, ale w Polsce jeszcze nie można rozsypać prochów w dowolnym miejscu, muszą one być włożone do urny i pochowane na cmentarzu. Ustawodawca polski jednak zmierza już  w kierunku zmian w tym zakresie. Projekt ustawy umożliwiającej np. zachowanie urny z prochami jest już złożony.

Ciocia jednak zdecydowała się zrealizować wolę wujka, co mnie bardzo cieszy. Uważam, że każdy ma prawo do własnych decyzji, a szczególnie w tak delikatnych sprawach. Ja również myślę o nietradycyjnej formie pochówku właśnie poprzez kremację. Już powiadomiłam o tym rodzinę, aby nikt nie miał w przyszłości najmniejszych wątpliwości. Zresztą, nie chciałabym narażać najbliższych na tak ogromne koszty, z którymi wiąże się tradycyjna ceremonia pogrzebowa.