Terapia polegająca na hipnozie

Nadal dużo kontrowersji budzi temat hipnozy. Stosowana jest ona zarówno dla rozrywki jak i w leczeniu, jednak dużo częściej kojarzona jest z tym pierwszym. Hipnoza pozwala pozbyć się nałogów, leczy nerwice i stany lękowe, wyprowadza chorych z anoreksji i bulimii oraz likwiduje ból różnego rodzaju. Hipnoza lecznicza to proces, w którym terapeuta wprowadza swojego pacjenta w stan kontrolowanego snu. Dzięki takiej współpracy pacjenci często mogą rozprawić się z swoimi demonami i osiągnąć szczęście.

Działanie hipnoterapii leczniczej

hipnoterapia leczeniePodczas stosowania takiej terapii psychoterapeuta zazwyczaj stosuje na pacjencie hipnozę regresyjną. Jest to cofanie się do ważnych wydarzeń w życiu. Zazwyczaj są to wydarzenia, które zostały przez niego wyparte lub zapomniane na przykład z okresu dzieciństwa. To właśnie dotarcie do nich jest kluczem do polepszenia stanu psychicznego człowieka. Hipnoterapia leczenie pomocne jest podczas występowania takich chorób jak depresja, nerwica lękowa, zaburzenia, natręctwa itp. Podczas trwania hipnozy leczniczej pacjent odłącza się od bodźców zewnętrznych i koncentruje się na swoim wnętrzu. Mogą to być różne konflikty, doznania lub lęki. Terapeuta pomaga głębiej wejść w trans oraz utrzymać go przez odpowiedni czas. Dzięki temu jesteśmy w stanie dojść do źródła problemu lub schorzenia. Podczas hipnoterapii pacjent zostaje uzbrojony w siłę i pewność siebie, które jest wzmocniona sugestiami terapeuty. Po pokonaniu pewnego etapu osoba chora zostaje powoli rozbudzona. Hipnoza przyśpiesza komunikację między ciałem a psychiką i łagodzi blokady jaźni takie jak nawyki, utrwalone reakcje automatyczne lub lękowe. Nie wszyscy mogą poddawać się hipnoterapii. U kobiet w I trymestrze ciąży nie wolno jej stosować, ponieważ emocje matki zbyt silnie wpływają na kształtujące się nerwy dziecka. Wykluczona jest ona również u dzieci poniżej 14 roku życia. Każdy zabieg hipnozy jest źródłem bardzo silnych emocji, dlatego też powinniśmy poddawać się jej wybierając wyłącznie dyplomowanych terapeutów, lekarzy i psychologów, którzy przyjmują w placówkach medycznych.

Na taką metodę terapii podatni się praktycznie wszyscy ludzie, ale tak jak ma się to w przypadku innych rodzajów leczenia zjadą się i tacy, na których hipnoterapia nie zadziała. Hipnoza może być narzędziem i terapią w walce z chorobami psychosomatycznymi. Kiedy się na nią zdecydujemy warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie wybierać lekarzy, psychologów i terapeutów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i dyplomy. Nieprofesjonalne eksperymentowanie z hipnoza może skończyć się źle. Dobrze przeprowadzona hipnoza może być wyjściem, które pomoże nam w walce z wieloma zaburzeniami.