Warto regularnie wykonywać wysiłkowe EKG serca

Choroba wieńcowa jest jedną z najczęstszych powodów zawałów mięśnia sercowego. Nasze serce obciąża wiele czynników, które mogą nasilać objawy miażdżycy, takie jak brak ruchu, niezdrowe odżywianie się oraz stres. Tylko wynik wysiłkowego EKG jest w stanie wykazać pracę i wydolność naszego serca. Jest to najdokładniejsze badanie, które może wykazać miażdżycę. Jego pozytywny wynik wskazuje na potrzebę przeprowadzenia zabiegu koronarografii, podczas której można udrożnić żyły lub skierować chorego na operację by-pass, polegającą na wszczepieniu do serca dodatkowych żył doprowadzających tlen. 

EKG wysiłkowe pokazuje stan zdrowia naszego serca

wykonywanie ekg wysiłkowego w krakowieNie ulega najmniejszej wątpliwości, iż wykonywanie EKG wysiłkowego w krakowie bardzo często może prowadzić do uratowania naszego życia. Podczas jego wykonywania pacjent chodzi po specjalnej bieżni i ma przyczepione do siebie specjalne diody, które podłączone są do aparatury badającej rytm i pracę serca. Całe badanie trwa około pół godziny. Bieżnia, po której chodzi pacjent zwiększa swoją prędkość, a kardiolog obecny podczas badania obserwuje pracę serca. Gdy pacjent bardzo szybko się męczy podczas chodzenia po bieżni, badanie wymaga bardzo dokładnego obserwowania pracy serca pacjenta. Jeśli jego wydolność spada, lub zwiększa się ciśnienie krwi oraz tętno, może być to oznaką bardzo zaawansowanej choroby wieńcowej, która może prowadzić do zawału. Dzięki przeprowadzeniu badania EKG, zwanego często, próbą wysiłkową, można skierować do pacjenta do szpitala w celu wykonania badania koronarografii, która pozwala sprawdzić, jak bardzo żyły zarośnięte są przez płytki miażdżycowe. Wynik negatywny oznacza, że kondycja naszego serca nie jest zła i powinniśmy kontrolować naszą dietę oraz uprawiać dużo ruchu. Nadto, powinniśmy pozostawać pod opieką kardiologa. W Krakowie jest wiele gabinetów lekarskich, w których kardiolodzy wykonują EKG wysiłkowe, pozwalające na określenie kondycji naszego serca oraz żył doprowadzających do niego tlen. Gdy mamy miażdżycę oraz podwyższony poziom cholesterolu powinniśmy przeprowadzać ekg wysiłkowe profilaktycznie raz na rok, dzięki czemu kondycja naszego serca będzie pod kontrolą.

Warto mieć na uwadze, iż wykonanie badanie EKG wysiłkowego w Krakowie może uratować nam życie. Podczas tego badania kardiolog dokładnie monitoruje pracę serca, jego rytm oraz stan żył, które doprowadzają do niego krew z tlenem. Gdy pacjent podczas badania szybko się męczy, może to oznaczać, iż jego choroba wieńcowa jest w bardzo zaawansowanym stanie i może stanowić o konieczności skierowania pacjenta na dalsze i dokładniejsze badania.