Wybór folii do budowy stawu

Wiele osób decyduje się na budowę na swoich działkach niewielkich stawów. Mogą one spełniać funkcję ozdobną, jak również użytkową. W tym drugim przypadku mogą to być na przykład stawy rybne lub kąpielowe. Wykonanie takiego zbiornika wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale także użycia właściwych materiałów. Za najistotniejszy z nich uważa się folię. Dzięki niej można upewnić się, że staw będzie szczelny, co wpłynie na łatwość jego utrzymania i użytkowania. Pamiętać przy tym należy o tym, aby wybierać wyłącznie folie przeznaczoną do tego typu zastosowań.

Zakup folii do stawu

folia do stawówBudowa stawu przez osobę prywatną jest coraz częściej spotykana praktyką. Zbiorniki takie bardzo często pełnią funkcję dekoracyjne i jednocześnie zapewniają utrzymanie odpowiednich poziomów wilgotności na działce. Pośród nich spotkać można także stawy użytkowe, na przykład rybne lub kąpielowe. Bez względu jednak na to, z jakim rodzajem ma się do czynienia, muszą one być wybudowane w odpowiedni sposób przy użyciu właściwych materiałów. Dlatego tak ważna jest folia do stawów. Używa się jej po wykopaniu odpowiedniego zbiornika i utwardzeniu jego podłoża. Wykłada się ją wtedy na dno, dzięki czemu jest ono w pełni szczelne. Jest to istotne w przypadku każdego typu działki bez względu na to, czy występują na niej duże ilości wód gruntowych, czy też jest ona sucha. Folia zabezpieczy staw przed dostaniem się do środka wód z gleby, zapobiegnie również przeciągnięciu zawartości i osuszeniu się zbiornika. Na rynku dostępnych jest wiele folii, pamiętać jednak należy o tym, aby wybierać tylko te, które przeznaczone są do takich zastosowań. Dostać je można w różnej grubości, warto więc skonsultować wybór ze specjalistą. Folie takie charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, nie trzeba więc obawiać się tego, że po wyłożeniu na przykład kamieniami rozerwie się ona. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży elementów wykorzystywanych do budowy stawów i oczek wodnych zazwyczaj dostać można folię w dwóch kolorach. Podstawowym z nich jest czarny, a drugim niebieski.

Decydując się na budowę stawu na działce, warto pamiętać o tym, że wymaga ona nie tylko dobrze rozplanowanego projektu, ale także użycia odpowiednich narzędzi i materiałów. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują specjalne folie. Służą one do wyłożenia dna zbiornika tak, aby nie mogła z niego ujść woda lub do wnętrza wlać nie mogły się wody gruntowe. Na rynku dostępne są różne materiały tego typu w wielu grubościach i kilku kolorach. Dobór odpowiednich z nich warto skonsultować wcześniej ze specjalistą, który doradzi, które sprawdzą się najlepiej.