Wybór lampy terrarystycznej

Na rynku dostępnych jest wiele lamp terrarystycznych, spośród których laikowi ciężko jest wybrać tę właściwą. Przed jego dokonaniem, należy się upewnić, że zdobyło się wystarczająco dużą wiedzę o hodowanym gatunku i jest się w stanie zapewnić mu dobre warunki. Za względu na to, że każda odmiana zwierząt może mieć skrajnie odmienne od innych wymogi, jest to najważniejszy etap tworzenia terrarium. Lampa jest jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia takiego zbiornika. Powinna gwarantować odpowiednią ilość promieniowania UVA i UVB, a także zapewniać ciepło zwierzętom zmiennocieplnym.

Na co zwrócić uwagę kupując lampę?

najlepsza lampa do terrariumPrzed samym zakupem warto usystematyzować swoją wiedzę na temat gatunku, który chce się hodować. Zdobyte informacje powinno się też skonsultować z bardziej doświadczonymi terrarystami. Pozwoli to uniknąć błędów typowych dla początkujących. Najlepsza lampa do terrarium to w końcu taka, która będzie zapewniać zwierzęciu warunki, jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w jego środowisku naturalnym. Na początku trzeba się upewnić, że wielkość urządzenia i jego moc są przystosowane do terrarium. Zbyt mała lampa, nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła i promieni UV, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania pupila. Zbyt blisko umiejscowiona lub za silna może natomiast doprowadzić do niebezpiecznych poparzeń skóry, a nawet śmierci z przegrzania. Lampa powinna też posiadać odbłyśnik. Zapobiega on utracie temperatury i kieruje ciepło oraz światło do wnętrza terrarium. Trzeba również zadbać o to, żeby zwierzę nie miało bezpośredniego dostępu do źródła ciepła, gdyż zagrażać to może jego zdrowiu i życiu. W tym celu zaopatrzyć się można w siatki odgradzające żarówkę od wnętrza, które nie ograniczają przy tym przenikania promieni do środka. Lampy mogą być wyposażone w systemy regulujące moc, a także czas naświetlania konkretnym rodzajem światła. Dobrać do nich należy odpowiednie żarówki. Najczęściej poleca się metahalogeny, które należą do najbardziej wydajnych elementów dostępnych na rynku, nie poleca się za to świetlówek.

Przy wyborze odpowiedniej lampy terrarystycznej należy kierować się wymaganiami konkretnego gatunku zwierząt. Warto również skonsultować się z bardziej doświadczonymi osobami, które pomogą dobrać odpowiedni osprzęt. Lampa taka musi zapewniać właściwą ilość promieni UV, a także ciepła, co jest bardzo istotne w przypadku gatunków zmiennocieplnych. Pamiętać należy o doborze jej wielkości i mocy do terrarium, a także o zabezpieczeniu jej, aby zwierzę się nie poparzyło.