Wykrywanie boreliozy przez przebadanie kleszcza

Borelioza to choroba, która wywoływana jest przez kleszcze. Zakażenie tą chorobą następuje poprzez ugryzienie kleszcza zakażonego krętkami. 30% kleszczy jest nosicielami tej bakterii. Na temat samej choroby wiadomo już wiele. Nadal jednak nie ma na nią szczepionki. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie i leczenie. Najbardziej charakterystycznym jej bowiem jest pojawiający się rumień wędrujący po ukąszeniu, nie u wszystkich jednak może on wystąpić.

Cel przeprowadzenia badania 

badanie kleszczaBorelioza daje grypopodobne objawy w pierwszej fazie rozwoju. Mogą męczyć nas bóle stawów, ogólne osłabienie, poczucie rozbicia, gorączka czy bóle głowy. Te objawy nie muszą pojawić się natychmiast. Mogą ujawnić się nawet po miesiącu od ukłucia przez kleszcza. Nie powinniśmy bagatelizować tych objawów, ale udać się do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Gdy jednak nie chcemy czekać, obawiamy się, że możemy nie zauważyć lub nie rozpoznać objawów, a chcemy spać spokojnie bez trosk o własne życie i zdrowie możemy udać się do laboratorium i zlecić badanie kleszcza. Takie badanie wykonuje się w celu ustalenia czy jest on nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi. Badanie to umożliwia szybką diagnostykę, a tym samym wprowadzenia leczenia jeszcze zanim pojawią się objawy. Wówczas wprowadzane jest kilkumiesięczna antybiotykoterapia. Kleszcz powinien być dostarczony po wyciągnięciu w jak najkrótszym czasie w czystym pojemniku lub torebce strunowej. Nie może być przechowywany w sumie dłużej niż 48 godzin. Do tego czasu powinien już dotrzeć do laboratorium i być przebadany. Można go zamrozić lub przechowywać w lodówce w temperaturze od -2 do 8 stopni. Mrozić materiał do badania możemy tylko jeden raz w przeciwnym razie nie będzie się on już nadawał do badania. Usuwając kleszcza powinniśmy wyciągnąć go całego. Dlatego najlepiej zrobić to pincetom. Funkcjonują już pogotowia kleszczowe, które są czynne od godziny 7 do 23. Materiał dobadań można także wysłać pocztą, należy tylko dobrze go zabezpieczyć podczas wysyłki. Cena za pakiet podstawowy badania kleszcza to około 120 zł.

Dzięki przebadaniu kleszcza możemy szybko zareagować i poddać się leczeniu zanim choroba opanuje nasz organizm. Ważne jest też, żeby szybko usunąć kleszcza z ciała. Ryzyko zachorowania jest najniższe w ciągu pierwszych 48 godzin. Nawet jeśli wynik badania jest pozytywny nie oznacza to, że się zaraziliśmy. Wszystko zależy od ilości bakterii, które dostały się do naszego organizmu. Nie mniej jednak lepiej dmuchać na zimne i przy wykryciu boreliozy u kleszcza nie zwlekać a poddać się leczeniu.