Zastosowanie i budowa płyt warstwowych PIR

Branża budowlana jest jedną z najprężniej wprowadzających szereg innowacji i nowych technologii. Bardzo często znane już materiały w wyniku prac badawczych uzyskują nową postać i właściwości. Bardzo dobrym przykładem takich działań i ciekawego łączenia różnych komponentów są płyty warstwowe. Są one obecnie bardzo szeroko stosowane jako podstawowy budulec przy konstrukcji dużych hal przemysłowych, magazynowych, większych marketów, mroźni i chłodni. Powstają również bardzo ciekawe realizacje budynków mieszkalnych wykonanych z płyty warstwowych. Jedną z najlepszych płyt stosowanych obecnie są płyty warstwowe z izolacją na bazie pianek policyjanouretanowych.

Płyta warstwowa PIR

płyty izolacyjne pirPowstanie płyt warstwowych zrewolucjonizowało technikę izolacji i pokrywania dachów, izolacji termicznej budynków oraz co najważniejsze wznoszenie całych ogromnych obiektów. Wytwarzane płyty izolacyjne PIR bazują na dwóch komponentach łączonych ze sobą na liniach produkcyjnych. Zewnętrze warstwy tworzą arkusze nierdzewnych blach pomiędzy, którymi umieszcza się tzw. rdzeń wykonany ze sztywnej pianki poliizocyjanouretanowej. Sztywność pianki sprawia, że w połączeniu z blachami powstaje bardzo stabilny i lekki panel. W przypadku płyt warstwowych stosowanych na pokrycia dachowe i ściany elewacyjne blachy są pokrywane specjalnymi warstwami chroniącymi przed wpływem agresywnych warunków środowiska zewnętrznego. Tak ostrym rygorom nie podlegają płyty produkowane do budowy ścian wewnętrznych i sufitów. Należy wspomnieć, że zdolności termoizolacyjne pianki PIR są wielokrotnie wyższe niż innych materiałów izolacyjnych. W celu dopasowania do potrzeb inwestor płyty izolacyjne PIR produkuje się w różnych grubościach warstwy izolacyjnej oraz w wielu kolorach. Aby po montażu zlikwidować jakiekolwiek mostki termiczne ułatwiające przenikanie temperatury z zewnątrz płyty warstwowe w fazie produkcji podlegają bocznemu frezowaniu. Podczas tego etapu w płytach nawiercane są też otwory oraz są montowane zamki umożliwiające bardzo szybki, systemowy montaż. Płyta izolacyjna PIR przeznaczona do dociepleń suchych elewacji murowanych posiada okładzinę blaszaną tylko z jednej, zewnętrznej strony.

Zastosowanie płyt warstwowych PIR szybko wzrasta dzięki ich ogromnym zaletom. Są one produkowane w bardzo wysokich klasach przeciwpożarowych co czyni budowle bardzo bezpiecznymi. Największa ich zaleta to doskonałe parametry izolacji termicznej. Wśród cech, które przemawiają za użyciem płyt warstwowych PIR należy wymienić ich trwałość i odporność dzięki czemu nie wymagają one napraw i zabiegów renowacyjnych. Konstrukcje, które z nich powstają są lekkie i mogą być wznoszone na gruntach o małej zwięzłości czyli tam gdzie nie można postawić żadnego obiektu budowanego techniką tradycyjną.